UNATC: Acţiuni artistice din luna decembrie 2018

Posted on 17 decembrie 2018

0


SUMAR:
  • Festivalul Internațional de Film Studențesc CineMAiubit (4 – 8 decembrie)
  • Conferința Internațională „Applied Theatre in Contemporary Education” (10-13 decembrie)
  • Premiile Creativității ARCUB-UNATC 2018, ediția a VI-a
  • Conferința „Românul Jean Negulescu – O glorie a Hollywood-ului’’, susținută de Manuela Cernat
  • A zecea carte despre teatru semnată de Octavian Saiu: „Clipa ca imagine. Teatru și fotografie”
  • Cine-Ritm 2018
  • Spectacole stagiunea UNATC, luna decembrie

Festivalul Internațional de Film Studențesc CineMAiubit (4 – 8 decembrie)

Juriul internațional al festivalului a reunit personalităţi din lumea cinematografică, atât din România, cât și din străinătate.

Fiind cel mai important festival internaţional de film studenţesc din România, CineMAiubit este locul unde, de-a lungul timpului, și-au făcut lansarea la public majoritatea cineaştilor români, azi unanim recunoscuți.

Festivalul este organizat de Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică ‘’I.L.Caragiale’’ București, Teatrul Metropolis și Fundația Cinemaiubit, cu sprijinul Centrului Național al Cinematografiei, al Uniunii Cineaștilor din România și DACIN SARA – Drepturi de autor în cinematografie și audiovizual – Societatea autorilor români din audiovizual.

Cea de-a 22-a ediție a Festivalului Internațional de Film Studențesc CineMAiubit și-a desemnat câștigătorii sâmbătă, 8 decembrie 2018, într-o atmosferă emoționantă și plină de exuberanță.

Componența Juriului secțiunii FICȚIUNE a fost:
Asja KRSMANOVIC – selecționer al Festivalului de Film Sarajevo, coordonatoarea competiției studențești (Bosnia și Herzegovina) – președintele juriului;
Ana ULARU – actriță;
Iulia RUGINĂ – regizor de film și profesor;
Anamaria ANTOCI –producător de film;
Corina STAVILĂ – monteur de film;
Zviad DOLIDZE – profesor, decan al Facultății de Film din Tbilisi (Georgia);
Vivi DRĂGAN VASILE – director de fotografie, producător;
Nicolas KHABBAZ – regizor și profesor (Liban);
Peter MUSZATICS – istoric de film, programator Festival de Film de la Miskolc (Ungaria).

Juriul secțiunii DOCUMENTAR i-a reunit pe: Ivana MLADENOVIC – regizor, Isabela ȚENȚ – regizor și pe profesorul Universității “Hasan Kalyoncu” din Gaziantep, Turcia – Bülent KÜÇÜKERDOĞAN.

Juriul secțiunii ANIMAȚIE-EXPERIMENT a fost compus din regizorii de animație Constantina MIHĂILĂ și Cecilia FELMERI și criticul de cinema Laurențiu BRĂTAN.

Marele Premiu a fost câștigat de filmul belgian Pablo (regia: Sergio Guataquira Sarmiento), în timp ce Premiul de regie „Cristian Nemescu” a mers către Lorand Gabor și filmul său Cum înalți un zmeu?. Dar iată întregul palmares al festivalului:

PALMARESUL FESTIVALULUI CINEMAIUBIT

Ediția 22

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN FILM, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)
Pablo (Institut des Arts de Diffusion – IAD, Belgia)
regia: Sergio Guataquira Sarmiento

PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI, oferit de Rohrer Servicii Industriale
A Time for Us (Beijing Film Academy, China)
regia: Alvin Lee

PREMIUL DE REGIE “CRISTIAN NEMESCU”, oferit de Dacin Sara și Digital Cube
Cum înalți un zmeu? (UNATC)
regia: Lorand Gabor

PREMIUL PREȘEDINTELUI UCIN
Portret de familie (UNATC)
regia: Teodor Mirea

PREMIUL RECTORULUI UNATC
Programului de studii ANIMAȚIE din UNATC (profesori și studenți)

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR “PAUL CĂLINESCU”, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)
Village in the Sky (Film and Television Institute, India)
regia: Ramesh Holbole

PREMIUL PENTRU FILM DE ANIMAȚIE oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)
Bless You (Polish National Film School Lodz)
regia: Paulina Ziolkowska

PREMIUL PENTRU FILM EXPERIMENTAL, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)
Mecanisme și alte sisteme (UNATC)
regia: Miruna Minculescu

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SCENARIU “CĂTĂLIN COCRIȘ”, oferit de Rohrer Servicii Industriale
Five Minutes Outside (UCINE, Argentina)
scenariu: Constanza Gatti

PREMIUL CRITICII, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)
Supă de pui pentru pisici (UNATC)
regia: Lucia Chicoș

PREMIUL DE IMAGINE PENTRU FILM ROMÂNESC oferit de Cinelab Romania și Rohrer Servicii Industriale
Le dejeuner (UNATC)
imagine: Barbu Nițelea

PREMIUL ROMANIAN SOCIETY OF CINEMATOGRAPHERS
River of Oedipus (Beijing Film Academy, China)
imagine: Da Xiang

PREMIUL PENTRU INTERPRETARE FEMININĂ oferit de BDR Associates
Sonia Mietilica pentru filmul
The Rat (Polish National Film School Lodz)

PREMIUL PENTRU INTERPRETARE MASCULINĂ, offered by BDR Associates
Natan Berkowicz pentru filmul
Tremors (Polish National Film School Lodz)

PREMIUL DE SUNET “ANDREI (OTTO) TONCU” oferit de Elena și Horia Toncu și Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)
Portret de familie (UNATC)
sunet: Claudiu Mărginean

PREMIUL DE MONTAJ ÎN FILM ROMÂNESC, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)
Le dejeuner (UNATC)
montaj: Andrei Stoian

PENTRU PREMIUL DE PRODUCȚIE ÎN FILM ROMÂNESC, oferit de Strada Film și Rohrer Servicii Industriale
Ana-Maria Voicu pentru filmele:
Travel Light (UNATC) și Cum înalți un zmeu? (UNATC)

MENȚIUNE SPECIALĂ PENTRU FILM DE FICȚIUNE
Wood (INIS, Canada)
regie: Eve Dufaud

PREMIUL PENTRU REGIE DE FILM DOCUMENTAR “ION BOSTAN”, oferit de Dacin Sara
Mașina timpului (UNATC)
regia: Gabriel Radu & Bogdan Marinescu

MENȚIUNE SPECIALĂ PENTRU FILM DOCUMENTAR, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)
Diniaș (UNATC)
regia: Maja Kovacevic

PREMIUL “VICTOR ILIU” PENTRU FILM DOCUMENTAR, oferit de regizorul Nicolae Cabel
The Sisters (Polish National Film School Lodz)
regia: Michal Hytros

PREMIUL “ION TRUICĂ” PENTRU FILM ROMÂNESC DE ANIMAȚIE oferit de Dacin Sara
Monstrul (UNATC)
regia: Laura Pop

PREMIUL PENTRU AFIȘ CINEMAIUBIT 23, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)
Nicolaie Prodromou (UNARTE)

PREMIUL NEW MEDIA, oferit de GroupM, Wavemakes, Mediacom & Mindshare
Mircea Grădinaru (UNATC)

PREMIUL FOTO, oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN)
Ilie Bumbac (UNATC)




Conferința Internațională „Applied Theatre in Contemporary Education”, 10-13 decembrie a avut loc la Sala Atelier UNATC (10-12 decembrie) și Sala Multimedia CINETic (13 decembrie). Evenimentul a fost organizat de Master Pedagogie Teatrală și Școala Doctorală UNATC, în cadrul proiectului „Centrul de învățare suntUNATC”, derulat între 15 mai-15 decembrie 2018 și finanțat de Ministerul Educației Naționale, prin Fondul de Dezvoltare Instituțională 2018.

Programul conferinței a inclus ateliere susținute de practicieni în domeniul teatrului și filmului din străinătate: Michele Modesto Casarin (Accademia Teatrale Veneta), Isabella Peghin (Italian School of Playback Theatre), Sol Garre (RESAD), Basil Hoffman (Hollywood).



Premiile Creativității ARCUB-UNATC 2018, ediția a VI-a

Pe data de 14 decembrie, Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L.Caragiale” în parteneriat cu ARCUB a acordat titlul de LAUREAT AL SPERANȚEI ACADEMICE, studenților/masteranzilor/doctoranzilor din universitățile bucureștene care au demonstrat că sunt creativi și inovatori în domeniul științelor umaniste și în cel al științelor exacte.

Premianți:

Bogdan Ioan Guiu (Universitatea de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu” București)

Eduard Andrei Simion (Universitatea Națională de Arte din București)

Andreea Luminița Dedulescu (Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară București)

Bianca Maria Alecu (Universitatea din București)

Iulia Alexandra Neacșu (Universitatea Hyperion București)

Ioan-Alexandru Mirea (Universitatea de Meidicină și Farmacie „Carol Davila” București)

Andrei Petrache (Universitatea Națională de Muzică din București)

Oana-Maria (Manta) Bălaș (Universitatea Politehnică)

Oana Oprea (Școala Națională de Științe Politice și Administrative)

Cristian Lucian Ginghină (Universitatea Tehnică de Construcții București)

Ilinca-Anamaria Prisăcariu (Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L. Caragiale” – Facultatea de Teatru)

Loránd Gábor (Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L. Caragiale” – Facultatea de Film)

După festivitatea de premiere a fost prezentată în Sala Atelier, premiera spectacolului de teatru „12 oameni furioși” de R. Rose, în interpretarea studenților din anul III, Licență, Actorie, clasa conf.univ.dr. Mircea Gheorghiu.


Conferință și lansare de carte – prof.univ.dr. Manuela Cernat

Institutul Cultural Român  din București

a găzduit pe data de 3 decembrieora 17, în Sala Mare din Aleea Alexandru nr. 38, conferința „Românul Jean Negulescu – O glorie a Hollywood-ului’’, susținută de Manuela Cernat.
Prezentarea volumului „Jean Negulescu.Un român la Hollywood” semnat de Manuela Cernat și tipărit de Editura NOI MEDIA PRINT a fost urmată de proiecția filmului de colecție Titanic.


Lansare aniversară

A zecea carte despre teatru semnată de Octavian Saiu: „Clipa ca imagine. Teatru și fotografie” a fost lansată pe data de 4 decembrie, ora 16:00, Teatrelli (Piața Alexandru Lahovari, nr.7).


CINE-RITM 2018

CINE-RITM i-a invitat pe regizorii de film/teatru/new media și compozitorii de muzică să participe în cadrul celei de-a IV-a ediții de ateliere de muzică și film, care a debutat pe data de 6 decembrie, de la ora 11:00, la Universitatea Națională de Muzică din București (UNMB), Departamentul Multimedia, Sala Computerelor.


Stagiunea UNATC 2018 – 2019, luna Decembrie

„Pescărușul” după A.P. Cehov, „Menajeria de sticlă” de T. Williams, „Clasa noastră” de T. Słobodzianek, „12 oameni furioși” de R. Rose

Programul lunar al spectacolelor, aici: http://unatc.ro/evenimente/

PESCĂRUȘUL după A.P. Cehov (Coproducție Teatrul Mic – UNATC)

Anul II, Master, Arta Actorului
Clasa prof.univ.dr. Tania Filip
Regie: Tania Filip
Asistent regie: Vlad Trifaș
Scenografie: Mădălina Sandu, Mădălina Niculae

Distribuție:
Irina Nikolaevna Arkadina – Alexandra Colci / Anca Munteanu
Konstantin Gavrilovici Treplev – Radu Mateucă
Piotr Nikolaevici Sorin – Alexandru Făiniși / Eduard Burghelea
Nina Mihailovna Zarecinaia – Alexandra Tofan / Marina Fluerașu
Ilia Afanasievici Șamraev – Gabriel Vatavu
Polina Andreevna – Nicoleta Moscalenco
Mașa – Marina Fluerașu / Marina Palii / Minodora Broscoi
Boris Alexeevici Trigorin – Matei Arvunescu
Evgheni Sergheevici Dorn – Radu Chirev
Semion Semionovici Medvedenko – Alin Potop / Andrei Bibire

Spectacolul „Pescărușul” regizat de Tania Filip propune o altfel de viziune asupra acelei nevoi de înțelegere și apropiere dintre oameni, a acelor idealuri ușor de spulberat, a acelei absențe a geniului artistic, dar mai ales asupra unei vieți în permanentă căutare de sensuri cu care se confruntă artiștii de oriunde. Astfel, personajele se confruntă fiecare, fie cu absența iubirii, fie cu cea a mult doritului succes în carieră, culminând, în final, cu absența acelei fericiri ideale și autentice.


CLASA NOASTRĂ
de Tadeusz Słobodzianek
spectacol Licență, Actorie, anul III

Coordonator clasă: conf.univ.dr. Mihaela Sîrbu, lect.univ.dr. Adriana Titieni
Mișcare scenică: lect.univ.dr. Andreea Duță
Scenografie: Inocențiu Ieremia (an III, licenta Scenografie)
Pregătire muzicală: lect.univ.dr. Monica Ciută
Sound design: Andrei Nedelea
Light design: Darius Onica (an II, licenta Imagine)
Regie: Mihaela Sîrbu

Distribuție:
Dora: Ecaterina Elena Lupu/ Marina Podgoreanu
Zocha: Diana Rotaru/ Loredana Vlăduț
Rachelka: Alina Florescu/ Ioana Nimigean
Jakub Kac: Alexandru Munteanu
Rysiek: Sami Al-Tawel
Menachem: Alexandru Mirea/ Vlad Brumaru (anul I, master Actorie)
Zygmunt: Denis Imbrescu
Heniek: Andrei Stăncescu/ Robert Topor
Wladek: Ștefan Bălan
Abram: Tudor Cucu-Dumitrescu/ Theodor Șoptelea (anul II, licență Actorie)

„12 OAMENI FURIOȘI” de Reginald Rose

Spectacol Licență, anul III, Actorie

Clasa conf.univ.dr. Mircea Gheorghiu, lect.univ.dr. Mihai Brătilă, drd. Bogdan Dumitrescu

Reclame
Posted in: CULTURA